Rury kwasoodporne

Istnieje wiele gatunków stali odpornych na korozję, co sprawia, że rury kwasoodporne mogą posiadać różnorodne własności i zastosowania. Podstawową cechą, która łączy je wszystkie jest zawartość chromu powyżej 10,5%.

Podział rur kwasoodpornych

Najprostszy podział, wynikający z mikrostruktury danego materiału, pozwala wyróżnić następujące materiały na rury kwasoodporne: stale ferrytyczne, stale martenzytyczne, stale austenityczne, stale austenityczno-ferrytyczne. Dodatkowo same rury kwasoodporne mogą być dostarczane do klienta w stanie wyżarzonym lub nie, mogą także być spawane (rury ze szwem) lub ciągnione (rury bez szwu). Wybór typu rury zależy od jej zastosowania oraz procesów jakim będzie poddana przed instalacją, np formowaniu, gięciu.

Rury kwasoodporne w instalacjach sanitarnych

Rury kwasoodporne wykorzystać można do różnorodnych rodzajów instalacji sanitarnych. Nadają się m.in. do systemów centralnego ogrzewania, ponieważ świetnie znoszą temperatury od -20°C do +200°C. Tak szeroki zakres temperatur pracy sprawia, że rury kwasoodporne doskonale sprawdzą się w instalacjach pary niskoprężnej oraz systemach solarnych. Innym zastosowaniem rur kwasoodpornych są instalacje wodociągowe. W takich miejscach stosuje się stale z dodatkiem molibdenu, który podnosi odporność na korozję w obecności chlorków.

Inne zastosowania rur kwasoodpornych

Ze względu na brak przejścia w tzw. stan kruchy w niskich temperaturach rury kwasoodporne ze stali austenitycznych mogą służyć do transportu gazów i cieczy w bardzo niskich temperaturach. Z powodzeniem pracują one także w systemach wymiany ciepła, kotłowniach. Rury kwasoodporne mogą być także stosowane w przegrzewaczach pary i różnej maści przewodach parowych. Poza wyżej wymienionymi jest jeszcze wiele innych gałęzi przemysłu, które korzystają z własności tego materiału – górniczy, chemiczny, transportowy.

Źródło: http://impressmetal.pl/rury-kwasoodporne.php

Dodaj komentarz